2011. december 22., csütörtök

Our first English post


Hi Everybody !

« Dubai Baby, Dubai! » gets international and will be from now and onwards translated in (at least) Hungarian and English!
It will allow us to share our experiences, tricks and other discoveries from this fascinating, exhilarating, eccentric and hectic place surrounded by water… and sand!
Our wish is both to help and entertain our readers… That’s why you will sometimes find useful links and tips and sometimes only funny stories!

Anyway, follow us, love us or hate us because nothing is worst than to be “just fine”!

You have just read “hectic” above and this is probably the best adjective to describe the life in Dubai… We can hardly remember the time when we were going to the mall from 8 to 11 pm or to the supermarket after 10 pm because we had no other possibility! All of this just to apologise in advance if there is not a new article published every day!

That was a short “English” introduction… We will come back to you with a “real thing” very soon!

Cheers Everybody!

Written by Jules

2011. december 20., kedd

A "LEG"-ek varosa ?!

Kulonos varos ez a Dubai. Az egeszen biztos, hogy minden alapkoveben es felepitett hazaban kulonbozik az osszes tobbi varostol itt a Kozel-Keleten, de minden europai es amerikaitol is. (A tobbi kontinenssel nincsen osszehasonlitasi alapom.)
Leginkabb Disneylandhez lehet hasonlitani, csak kicsit tobben lakjak mint a Mickey csalad…

Egy kicsit mindenkit furdal a kivancsisag, hogy milyen is ez a Dubai, tessek nyugodtan bevallani…
Mindenki csak ugy emlegeti, mint a “leg-ek” varosa: itt nyuvi a vilag legmagasabb oszlopan a zaszlot a szel, itt van a legmagasabb epulete, a legnagyobb bevasarlo kozpont a Dubai Mall, etc., itt mindenki gazdag es szep, itt, ahol valosagga valik a bibliai Paradicsom…

Hasonlo gondolatokkal lep be az ember Disneyland kapujain is, nagy varakozasokkal egy olyan helyrol, ahol megelevenedik a mese, a vilag, amire a bennunk levo kisgyerek mindig is vagyott…

Aztan jon a “pofaraeses”... Kiderul, hogy Mickey es Minnie Mouse csak ket beoltoztetett diakmunkas es valojaban semmi sem az, aminek latszik. Nos, valahogy igy van ez  Dubaiban is…

Ehberert dolgozo munkasok millioi, indiai etel szaga a levegoben, arab csaladokat koveto szolgalok es valahogy minden olyan mu. Persze ezt egy egy hetes nyaralas alkalmaval igencsak nehez lenne eszrevenni. 
A turistanak Dubaiban minden tiszta, biztos lehet benne, hogy soha nem lopnak el tole semmit, mindenki a kivansagat lesi (leven, hogy feher ember, vagyis biztosan sok penze van) megcsodalhat olyan kulonleges epitmenyeket mint a Burj Khalifa (a vilag legmagasabb epulete) vagy a Burj Al Arab (a vitorla alakul hotel), egesz telen vidaman suttetheti a hasat, furikazhat a sivatagban es valoban iszonyatosan sok penzt kolthet el…
A turistanak is igaza van. Egy hetig.

Ket honap telt el, hogy Dubaiba erkeztunk es valahogy igy latjuk most a “leg”-ek varosat.

Egyszer Abu Dhabibol is elfogy az olaj...


2011. december 16., péntek

Csador, burka, abaja – öltözködés arab módra, Réka alapján

Még véletlenül sem szeretnék más tollával ékeskedni, főleg, hogy úgy gondolom a következő bejegyzés fantasztikus, ezért szeretném megosztani minden kedves olvasóval az általam ismert legjobb séf: Réka barátnőm szintén Dubairól és Dubaiból szóló blogját.
A bejegyzés 99%-ban az ő műve, azonban úgy éreztem, hogy magam se fogalmazhattam volna meg jobban, így hát nyilvánosság elé tárom az én blogomban is az ő írását.

Köszönöm Rékának, hogy ilyen szépen ír (és még sok mást is), olvassátok figyelemmel...


"Az elmúlt években az egész világon megosztotta az embereket az a néhány európai országban beterjesztett törvényjavaslat, miszerint betiltják a burka és a nikáb viselését nyilvános helyeken. Belgium volt az első ország, ahol megszavazták ezt a törvényjavaslatot, most pedig Franciaország is követte a példát – náluk várhatóan 2011 tavaszától lép életbe a törvény. Az Államtanács véleménye szerint csak bizonyos nyilvános helyeken tiltható be a teljes testet elfedő öltözet, ami tulajdonképpen azért nem fogadható el az európai álláspont szerint, mert nem teszi lehetővé egy személy azonosítását. Ugyanakkor hol vannak a szabadságjogok? Olyat már hallottunk, hogy valakit azért büntetnek, mert hiányos az öltözete, de ebben az esetben épp az ellenkezője számítana bűncselekménynek. Persze volt már kirívóbb eset, mikor 1936-ban Iránban Reza Pahlavi sah betiltotta a csador viselését arra hivatkozva, hogy ez nem fér össze az ország modernizálásával. Ennek következtében az utcán csadort viselő nőkről akár erőszakkal is eltávolították a tiltott ruhadarabot. Aztán 1980-ban az Iszlám Köztársaság kormánya ismét kötelezővé tette a csador viselését, így újra kötelezték a nőket, hogy elfedjék magukat nyilvánosság előtt – ez a változás épp olyan generációkat érintett, amelyek már az új szellemben nőttek fel. Az utóbbi időben Szíriában és Egyiptomban is kitiltották a nikábot az oktatási intézményekből, mert újra elterjedőben van ez a viselet a nők körében. 

Mindenesetre a franciák nem bízzák a véletlenre, mert aki ellenszegül annak kemény büntetést kell fizetnie (150 Euro), de az is büntethető, aki rákényszeríti feleségét vagy gyermekét a burka viselésére. Kiskorú gyermek esetében a büntetés a duplája (60 000 Euro) és maximum 1 éves börtönbüntetéssel is kiegészül az említett cselekmény. Az érintettek száma is vita tárgya, ugyanis ma Európán belül Franciaország tudhatja magáénak a legnagyobb számú muszlim kisebbséget, 5-6 millió polgárt. A felmérések szerint azonban ennek a számnak csak egy töredéke, mintegy 2000 nő visel burkát és nikábot.

Mi sem bizonyítja jobban, hogy nincs új a nap alatt, minthogy Olaszországban 1975 óta van érvényben olyan rendelet, ami tiltja közterületeken a mindent elfedő ruhadarabokat a nehéz azonosítás miatt. Eddig egy esetben bírságoltak meg egy tunéziai nőt, akit a férje csak női járőrnek engedett igazoltatni – ezt 500 Eurójuk bánta. A rendőrség álláspontja szerint a nőnek joga van fellebbezni. Ugyanakkor a rendőrség illetékese az Északi Liga párt képviselője, amely nyíltan ellenzi a bevándorlást. 

Most pedig tisztázom mit is jelent a sokat emlegetett burka és nikáb. A burkát Afganisztánban viselik elsősorban, de Pakisztánban és Észak-Indiában is megtalálható. Leggyakoribb színe a kék vagy a fekete, az egész testet elfedi és a ruha fölött hordják. Fontos megemlíteni, hogy minden ilyen viselet csak a nyilvános helyeken szükséges, ahogy hazaérnek a nők leveszik, akár egy kabátot. Ennek a tradíciónak az a lényege, hogy a muszlim nők a férjüknek mutatják meg szépségüket, ezzel kivédve azt a szerencsétlen esetet, hogy idegen férfi vesse rájuk a szemét. Az ulemák (iszlám vallási tudorok) álláspontja szerint a férfi gyenge és esendő, ezért a nőknek kötelessége megvédeni őket bájaiktól. Nikábnak az arcot eltakaró kendőt nevezik, amin csak a szemnek hagynak egy rést.




A csador Irán legjellemzőbb viselete, félköralakú, karkivágás nélküli, földig érő “köpeny”, ami alatt mindennapi öltözéket viselnek, ezt pedig kézzel összefogva vagy övvel megkötve rögzítik. Az arc elfedésére fehér, szemeket szabadon hagyó fátylat viseltek, ami mára már ritkábban fordul elő. A színt illetően eltérések mutatkoznak, ugyanis régebben fehér és színes csadorokat hordtak, azonban mára a vezetés a feketét tartja a követendő, illendő viseletnek (ahogy azt a Khomeini ajatollah korábban előírta). A csador viselése nem kötelező Iránban, de a hithű muszlim nők, akik adnak jóhírükre feltétlenül hordják. Elvárják tőlük ezen felül azt is, hogy kezüket és lábukat is elfedjék – ismét hangsúlyozom, hogy nem mindenki tartja ezt be.



A hidzsáb viselésére Mohamed próféta szólította fel a nőket, az arab szó jelentése takaró és egy a hajat elfedő kendőről van szó. Ennél azonban sokkal nagyobb tartalommal bír, mert erkölcsösséget és szerénységet tükröz a muszlimok szemében. A történetéhez hozzátartozik, hogy Mohamed próféta korában ilyet viseltek a zsidó asszonyok és a keleti keresztények egyaránt, tehát nem volt ismeretlen ruhadarab.



A férfiak legelterjedtebb viselete a hófehér, földig érő szob vagy mássnéven disdása, Egyiptomban galabijja-nak hívják. A fejükre kafijja-t, egy négyszögletű kendőt rögzítenek, amit fekete pánttal kötnek meg, az ikál-lal. A kafijja mintája és színe komoly jelentőséggel bír, a törzset jelképezi. A burnusz csuklyás köpeny, gyapjúból.



A turbánt felváltotta a fez, mert könnyebb a viselete, imádkozás közben nem esik le.




Itt az Egyesült Arab Emirátusban az abaja a nők viselete, ami fekete, földig érő, teljes testet elfedő, köpeny vagy ingfazonú ruhadarab. A hajuk elfedésére hosszú, széles sálat hordanak és ritkán látok elfedett arcú nőt. Eddig még nem láttam helyit, aki enélkül tartózkodott volna nyilvános helyen. A ruhák egyébként csodaszépek, némelyik saját színű hímzéssel, strasszal vagy gyöngyökkel van díszítve. Az már kevésbé felemelő látvány mikor a földön húzzák a ruhájukat, de a legkiábrándítóbb az alatta viselt farmernadrág – persze ezek csak kiragadott esetek, általában könnyű ruhát, szoknyát hordanak a nők, ebben a melegben nem is lehet elviselni vastagabb öltözéket.



Adatok forrása: www.wikipedia.hu
Képek forrása:
burka és nikáb: www.parameter.sk
disdása, kafijja és ikál: www.iszlam.blog.com

Valójában nem nehéz megszokni a fekete szellemként suhanó hölgyeket, azonban annál nehezebb néha visszatartani a nevetésünket. Hihetetlen magassarkú cipők és nagyon drága világmárkák libbenek ki a fekete takaró alól, egyesek csak azért hordják, hogy az arabságukat tegyék közszemlére (ez itt egy fontos társadalmi státuszt jelent) és csak valamiféle hálóköpenyként magukra terítve le-föl járkálnak a bevásárlóközpontokban.

Ennek az ellentettjével is könnyen találkozunk. Különös látványt nyújt egy gyorsétterem közepén étkező arab família, ahol - feltehetően az édesanya - két szeme villan csak ki az abaja alól szemüveggel fedve és enni próbál. Nem-nem, szó sincsen róla, hogy levenné bármely részét is a ruhájának... Míg az egyik kezével az ételt próbálja rávarázsolni a villára a másikkal megemeli a száját eltakaró ruhadarabot, majd "betolja" az ételt... Izgalmas látvány...

A minap egyik kedvenc szórakozásunkként Jules-el ismét az itteni embereket figyeltük, amikor megérkezett a látóterünkbe egy igencsak nagy muszlim család. Temérdek gyerek és 4 teljesen egyforma abajával eltakart nő. Semmi különbség nem volt közöttük... a kérdés csak egy:
Hogy ismered meg az anyukád???? 

Egy kis csemege...magyar lányok abajaban az Abu Dhabi-i Grand Mosque-ban

2011. december 13., kedd

"KOZLEKEDES-KULTURA" Dubaiban

A metro…

Ez egy igazan nagy elmeny. Minden reggel en vagyok az egyetlen feher halacska a sok filipino (fulop-szigeti) kozott a metronak nevezett szardinias dobozban.
2 metrovonal van Dubaiban, melyek hihetetlen tavolsagot tesznek meg. Az elmult 3 heten es meg egy par napig, minden nap korulbelul 50 percet utazom a munkahelyemre es persze 50 percet vissza ahonnan meg persze az epuletek kozotti kisebb nagyon homokbuckakon bukdacsolok at. (Nehez elfelejteni, hogy a sivatag kozepen vagyunk.)
Csak egy nagyon rovid szakaszon kozlekedik fold alatt a metro, igy az allomasok kulonos alaku epuletei konnyen eszrevehetoek mar nagy tavolsagbol is. (Persze csak ha eppen nem takarja el egy masik hatalmas es furcsa kinezetu epulet.)


*megj.: katt a kepre!

BUISNESS BAY - itt lakunk
TECOM - itt dolgozom
OUD METHA - itt dolgozik Jules


A varost zonakra osztottak es ezek alapjan lehet megvasarolni az igencsak borsos aru jegyet, hogy “a koznep kozott utazhasson a dolgozo” – ahogy Edesapam mondana. Ha megsem felel meg ez az opcio es a kedves jegyvasarlo nem szeretne elvegyulni a filipino vs. indiai tomegben, akkor rendelkezesere bocsjtjak az ugynevezett gold (arany) ticketet, amellyel egy kulon reszlegeben – a kocsi elejeben, korpanoramaban avagy azzal – utazhat.
Ez csak egy a Dubai-i metro kulonlegessegei kozul.  Peldaul ha egyik reggel eppen nem szivesen szagolnam a melettem allo indiai fiatalember tradicionalis parfumjet (mar ha van rajta legalabb) akkor valaszthatom a metrokocsi azon reszet, amely csak holgyek es gyerekek szamara fenntartott (megj.: minden reggel igy teszek). Ezt nagyon komolyan ellenorzik is es ha egy ferfi atmereszkedik a demarkacios vonalon, rogton ott terem egy alkalmazott es nagyon hatarozottan felszolitja a tavozasra.

Az egesz metro ugy csillog-villog mint az en draga Nagymamamnal a padlo, enni lehetne rola. Minden megalloban valaki biztosan suvickol es eppen a felujitottat is felujitjak, harom ember (ebbol egy biztosan katona) setal fol es ala csak azert, hogy minden rendben menjen. A “redben menes” fogalma a Dubai-i metro eseteben az foglalja magaban, hogy senki nem ragozik, senki nem eszik, senki sem hordoz magaval etelt es a ferfiak nem mereszkednek a nok teruletere…A leghihetetlenebb azonban az, amikor megerkezik a metro es mielott a leszallo tomeg elhagyna a kocsit a felszallo philippinok es indiaiak dupla akkora tomege mint a leszalloke, hihetetlen erovel elkezd benyomulni a metroba…minden fel -es leszallas egy tortura… Nem tudom minek hivhatnam ezt. Legyen “kulturalis kulonbseg”...

Autoval…


Egy komoly ismet “kulturális problémával” kellett szembesülnünk vagy mondjuk inkább úgy, hogy az itteni kultúra komoly kozlekedesi problémájával... Természetesen a sebességkorlátozás nem ismert az itteni – fokent pakisztani taxisoforok es arab 4 utemu dzsippet vezeto - sofőrök körében és a duda is leginkább csak arra szolgál, hogy jelezzék „érkezem!” - így szinte mindig mindenhol dudaszótól hangosak az utcák, teljesen foloslegesen. A jobbról előzés azért mégis több a soknál…Jobbról előzés autópályán - jelen esetben Dubai és Abu Dhabi között, de meno ez barhol mashol is – a leállósávon keresztül 180 km/órával… és ez teljesen normális. Nem nagyon tudom hova tenni ezt a dolgot, így csak nagyon nehezen vettem rá magamat a vezetésre. Sosem tudhatod, hogy jobbrol vagy balrol fog e erkezni az elozo auto es hogy pontosan mi is lesz a szandeka. Eloszeretettel valtanak savot az utolso utani pillanatban es vezetnek az ut kozepen, hiaba ha harom masik sav is a rendelkezesukre all. En sem diszelgek a "vilag legjobb soforjei" lista elen, de ahogy Jules mondana: a tevehez meg par evvel ezelott nem kellett jogositvany…
Termeszetesen itt mindennek meg van az ara, a leghasznalhatobb utert korulbelul 5 kilometerenkent fizetni kell.  Eloszor megvasaroljuk a SALIK nevezetu utmatricat es maris kocsikazhatunk megallas nelkul. Amint athaladunk egy ilyen kedves csekkolo kapu alatt –melyeknek meg kulon nevuk is van sok-sok kameraval felszerelve - hopp maris +300 forinttal jovunk e kedves varos vezetosegenek, amit az ev vegen egyosszegben vidman kicsengethetunk…
Rendort meg egyet sem lattunk, meg akkor sem, amikor karambol tortent. Viszont ha itt karambol van az igazi, nem csak egy koccanas (ez ertheto a fent emlitettekbol kifolyolag). Remeljuk kozelebbrol se rendort, se karambolt nem fogunk latni a jovoben.
Azonban a fialatemberekert, akik a gyorsforgalmi utak lallosavjaban a kocsijuk mellett imadkoznak napnyugtakor hazafelemenet, talan nekik van mitol felni…

Busszal…

Nos, errol fogalmam sincsen meg. Azt tudom, hogy hihetetlen tavolsagokat tesznek meg szinten egy vonalon a buszok es azt, hogy eletveszelyes. (Tekintettel ismet a fent emlitett indokokra, hiszen az autot vezeto “arcok” sajnos kimozdithatatlanok a volan mogul.) Jules-nek igaza van: nagy lepes ez a teve utan...

Gyalogosan…

Ez maga a Megvalosithatatlan. Ennek legfokeppen ket nyomos oka van:
Eloszor is tobbnyire nincsen jarda az utak mellett (ahogy nehol utak sincsenek csak a sivatagi homok, lasd az utat, ami a mi lakoepuletunkhoz vezet) tudniillik itt (is) iszonyatosan lustak az emberek, de az itteni olaj arak mellett nyugodtan megtehetik, hogy autoba ulnek (aki nem, az metrozik majd taxiba ul vagy a busz halozatot hasznalja). 
Masodsorban, az itteni 45 celsius fokos nyari ATLAG homersekletben (6 honap az evbol) meg sem lehet mozdulni az utcan, igy folosleges avagy halalos a jardak epitese es az azokon valo “setikalas” is...

Biciklivel...????

Felejtsd el...