2011. december 16., péntek

Csador, burka, abaja – öltözködés arab módra, Réka alapján

Még véletlenül sem szeretnék más tollával ékeskedni, főleg, hogy úgy gondolom a következő bejegyzés fantasztikus, ezért szeretném megosztani minden kedves olvasóval az általam ismert legjobb séf: Réka barátnőm szintén Dubairól és Dubaiból szóló blogját.
A bejegyzés 99%-ban az ő műve, azonban úgy éreztem, hogy magam se fogalmazhattam volna meg jobban, így hát nyilvánosság elé tárom az én blogomban is az ő írását.

Köszönöm Rékának, hogy ilyen szépen ír (és még sok mást is), olvassátok figyelemmel...


"Az elmúlt években az egész világon megosztotta az embereket az a néhány európai országban beterjesztett törvényjavaslat, miszerint betiltják a burka és a nikáb viselését nyilvános helyeken. Belgium volt az első ország, ahol megszavazták ezt a törvényjavaslatot, most pedig Franciaország is követte a példát – náluk várhatóan 2011 tavaszától lép életbe a törvény. Az Államtanács véleménye szerint csak bizonyos nyilvános helyeken tiltható be a teljes testet elfedő öltözet, ami tulajdonképpen azért nem fogadható el az európai álláspont szerint, mert nem teszi lehetővé egy személy azonosítását. Ugyanakkor hol vannak a szabadságjogok? Olyat már hallottunk, hogy valakit azért büntetnek, mert hiányos az öltözete, de ebben az esetben épp az ellenkezője számítana bűncselekménynek. Persze volt már kirívóbb eset, mikor 1936-ban Iránban Reza Pahlavi sah betiltotta a csador viselését arra hivatkozva, hogy ez nem fér össze az ország modernizálásával. Ennek következtében az utcán csadort viselő nőkről akár erőszakkal is eltávolították a tiltott ruhadarabot. Aztán 1980-ban az Iszlám Köztársaság kormánya ismét kötelezővé tette a csador viselését, így újra kötelezték a nőket, hogy elfedjék magukat nyilvánosság előtt – ez a változás épp olyan generációkat érintett, amelyek már az új szellemben nőttek fel. Az utóbbi időben Szíriában és Egyiptomban is kitiltották a nikábot az oktatási intézményekből, mert újra elterjedőben van ez a viselet a nők körében. 

Mindenesetre a franciák nem bízzák a véletlenre, mert aki ellenszegül annak kemény büntetést kell fizetnie (150 Euro), de az is büntethető, aki rákényszeríti feleségét vagy gyermekét a burka viselésére. Kiskorú gyermek esetében a büntetés a duplája (60 000 Euro) és maximum 1 éves börtönbüntetéssel is kiegészül az említett cselekmény. Az érintettek száma is vita tárgya, ugyanis ma Európán belül Franciaország tudhatja magáénak a legnagyobb számú muszlim kisebbséget, 5-6 millió polgárt. A felmérések szerint azonban ennek a számnak csak egy töredéke, mintegy 2000 nő visel burkát és nikábot.

Mi sem bizonyítja jobban, hogy nincs új a nap alatt, minthogy Olaszországban 1975 óta van érvényben olyan rendelet, ami tiltja közterületeken a mindent elfedő ruhadarabokat a nehéz azonosítás miatt. Eddig egy esetben bírságoltak meg egy tunéziai nőt, akit a férje csak női járőrnek engedett igazoltatni – ezt 500 Eurójuk bánta. A rendőrség álláspontja szerint a nőnek joga van fellebbezni. Ugyanakkor a rendőrség illetékese az Északi Liga párt képviselője, amely nyíltan ellenzi a bevándorlást. 

Most pedig tisztázom mit is jelent a sokat emlegetett burka és nikáb. A burkát Afganisztánban viselik elsősorban, de Pakisztánban és Észak-Indiában is megtalálható. Leggyakoribb színe a kék vagy a fekete, az egész testet elfedi és a ruha fölött hordják. Fontos megemlíteni, hogy minden ilyen viselet csak a nyilvános helyeken szükséges, ahogy hazaérnek a nők leveszik, akár egy kabátot. Ennek a tradíciónak az a lényege, hogy a muszlim nők a férjüknek mutatják meg szépségüket, ezzel kivédve azt a szerencsétlen esetet, hogy idegen férfi vesse rájuk a szemét. Az ulemák (iszlám vallási tudorok) álláspontja szerint a férfi gyenge és esendő, ezért a nőknek kötelessége megvédeni őket bájaiktól. Nikábnak az arcot eltakaró kendőt nevezik, amin csak a szemnek hagynak egy rést.




A csador Irán legjellemzőbb viselete, félköralakú, karkivágás nélküli, földig érő “köpeny”, ami alatt mindennapi öltözéket viselnek, ezt pedig kézzel összefogva vagy övvel megkötve rögzítik. Az arc elfedésére fehér, szemeket szabadon hagyó fátylat viseltek, ami mára már ritkábban fordul elő. A színt illetően eltérések mutatkoznak, ugyanis régebben fehér és színes csadorokat hordtak, azonban mára a vezetés a feketét tartja a követendő, illendő viseletnek (ahogy azt a Khomeini ajatollah korábban előírta). A csador viselése nem kötelező Iránban, de a hithű muszlim nők, akik adnak jóhírükre feltétlenül hordják. Elvárják tőlük ezen felül azt is, hogy kezüket és lábukat is elfedjék – ismét hangsúlyozom, hogy nem mindenki tartja ezt be.



A hidzsáb viselésére Mohamed próféta szólította fel a nőket, az arab szó jelentése takaró és egy a hajat elfedő kendőről van szó. Ennél azonban sokkal nagyobb tartalommal bír, mert erkölcsösséget és szerénységet tükröz a muszlimok szemében. A történetéhez hozzátartozik, hogy Mohamed próféta korában ilyet viseltek a zsidó asszonyok és a keleti keresztények egyaránt, tehát nem volt ismeretlen ruhadarab.



A férfiak legelterjedtebb viselete a hófehér, földig érő szob vagy mássnéven disdása, Egyiptomban galabijja-nak hívják. A fejükre kafijja-t, egy négyszögletű kendőt rögzítenek, amit fekete pánttal kötnek meg, az ikál-lal. A kafijja mintája és színe komoly jelentőséggel bír, a törzset jelképezi. A burnusz csuklyás köpeny, gyapjúból.



A turbánt felváltotta a fez, mert könnyebb a viselete, imádkozás közben nem esik le.




Itt az Egyesült Arab Emirátusban az abaja a nők viselete, ami fekete, földig érő, teljes testet elfedő, köpeny vagy ingfazonú ruhadarab. A hajuk elfedésére hosszú, széles sálat hordanak és ritkán látok elfedett arcú nőt. Eddig még nem láttam helyit, aki enélkül tartózkodott volna nyilvános helyen. A ruhák egyébként csodaszépek, némelyik saját színű hímzéssel, strasszal vagy gyöngyökkel van díszítve. Az már kevésbé felemelő látvány mikor a földön húzzák a ruhájukat, de a legkiábrándítóbb az alatta viselt farmernadrág – persze ezek csak kiragadott esetek, általában könnyű ruhát, szoknyát hordanak a nők, ebben a melegben nem is lehet elviselni vastagabb öltözéket.



Adatok forrása: www.wikipedia.hu
Képek forrása:
burka és nikáb: www.parameter.sk
disdása, kafijja és ikál: www.iszlam.blog.com

Valójában nem nehéz megszokni a fekete szellemként suhanó hölgyeket, azonban annál nehezebb néha visszatartani a nevetésünket. Hihetetlen magassarkú cipők és nagyon drága világmárkák libbenek ki a fekete takaró alól, egyesek csak azért hordják, hogy az arabságukat tegyék közszemlére (ez itt egy fontos társadalmi státuszt jelent) és csak valamiféle hálóköpenyként magukra terítve le-föl járkálnak a bevásárlóközpontokban.

Ennek az ellentettjével is könnyen találkozunk. Különös látványt nyújt egy gyorsétterem közepén étkező arab família, ahol - feltehetően az édesanya - két szeme villan csak ki az abaja alól szemüveggel fedve és enni próbál. Nem-nem, szó sincsen róla, hogy levenné bármely részét is a ruhájának... Míg az egyik kezével az ételt próbálja rávarázsolni a villára a másikkal megemeli a száját eltakaró ruhadarabot, majd "betolja" az ételt... Izgalmas látvány...

A minap egyik kedvenc szórakozásunkként Jules-el ismét az itteni embereket figyeltük, amikor megérkezett a látóterünkbe egy igencsak nagy muszlim család. Temérdek gyerek és 4 teljesen egyforma abajával eltakart nő. Semmi különbség nem volt közöttük... a kérdés csak egy:
Hogy ismered meg az anyukád???? 

Egy kis csemege...magyar lányok abajaban az Abu Dhabi-i Grand Mosque-ban

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése